-
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által az Európai Unió Belügyi Alapok társfinanszírozásával megvalósított projektekről bővebben itt olvashat.
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
LAKHATÁSI TÁMOGATÁS
Mi a célja a támogatásnak?
A jelenlegi magyarországi lakások bérleti költségei meglehetősen magasak. A lakhatási támogatással az Ön életkezdését kívánjuk megkönnyíteni, s egyúttal arra ösztönözni Önt, hogy magánszállásra költözzék. A bérleti és albérleti díjak fizetése nagy megterhelést jelent egy alacsonyabb fizetés mellett, és lehetetlenné teheti a megélhetést. Azért, hogy jövedelmének csak egy részét kelljen a lakásra fordítani, a Hivatal megpróbál segíteni ezzel a havonta fizetendő támogatással.
Kitől és hogyan igényelhető?
Kérelmet kell előterjeszteni, amelyet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal lakóhelyéhez legközelebbi regionális igazgatóságának ügyfélszolgálati irodáján, vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályához lehet benyújtani. A kérelem benyújtásakor igazolni kell az ügyfél személyazonosságát és bejelentett lakóhelyét, szálláshelyét, amelyet a tartózkodási engedély bemutatásával tehet meg.
A kérelemhez csatolni kell:
a) Egy érvényes bérleti/albérleti szerződést, vagy a lakástulajdonos befogadó nyilatkozatát, amely tartalmazza a bérleti díj, illetőleg a szállásköltség összegét is; b) A Hivatalban megtalálható vagyon- és jövedelemnyilatkozatot kitöltve, illetve ha munkaviszonnyal rendelkezik, az Ön munkáltatójának az igazolását.
A támogatás előzetes környezettanulmány után folyósítható. A Hivatal ennek megfelelően csak abban az esetben tud támogatást megítélni, ha Ön lehetővé teszi a lakóhelyeként megjelölt lakásban, szálláson a környezettanulmány elvégzését.
Milyen lakás bérlése, szállásköltsége támogatható?
Olyan színvonalú lakás bérlése, szállásköltsége támogatható, amely a minimális személyi szükségleteket kielégíti és nem nagyobb a településen elismert minimális lakásnagyságnál.
Mennyi időre adható?
Az Ön tartózkodási engedélyének első alkalommal történő kiállítását követő 18 hónapig adható, de a Hivatal ennél rövidebb időt is megállapíthat. Amennyiben tartózkodási engedélye ennél rövidebb időtartamra szól, akkor a tartózkodási engedélye érvényességének időtartamáig adható a támogatás. Természetesen a tartózkodási engedély meghosszabbítása esetén a támogatás továbbfolyósítása érdekében újabb kérelmet terjeszthet elő. Ebben az esetben sem haladhatja meg azonban a támogatás időtartama a tartózkodási engedély első alkalommal történő kiállítását követő 18 hónapot. A meghosszabbítás iránti kérelmét a már említett ügyfélszolgálati irodákban vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályán kell benyújtani az első kérelem benyújtásakor ismertetett módon és mellékletek csatolásával.
Mekkora lehet a támogatás összege?
A támogatás összege a bérbeadó által igazolt lakbér, albérleti díj, szállásköltség 50 %-a, de legfeljebb az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege (2006-ban 25.800 Ft/hó) egy fő esetén, egy család esetén legfeljebb az öregségi nyugdíjminimum kétszerese (2006-ban 51.600 Ft/hó). A lakhatási támogatás csak akkor folyósítható, ha a befogadott igazolni tudja, hogy a fizetendő bérleti díj fennmaradó részét jövedelméből vagy vagyonából fedezni tudja.
Mit tegyek, ha megváltozik a lakcímem?
A lakcímváltozást azonnal írásban kell bejelentenie az Ön ügyét korábban intéző regionális igazgatóság ügyfélszolgálati irodáján, vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályán. Az új lakásra vonatkozó lakhatási támogatás iránti kérelmét az új lakóhelyhez legközelebbi regionális igazgatóság ügyfélszolgálati irodáján, vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályán terjesztheti elő. Természetesen az új kérelem benyújtása esetén jeleznie kell, hogy korábban már igényelt ilyen támogatást.
Hogyan kapom meg a támogatás összegét?
A Hivatal az Ön lakcímére postai úton továbbítja a támogatást. Abban az esetben, ha a postás nem találja Önt otthon, hagy egy felhívást, amelyben megjelöli azt az időpontot, amikor ismét megpróbálkozik a pénzküldemény kézbesítésével. Az Ön érdeke, hogy legyen otthon ebben az időpontban. Amennyiben ez nem lehetséges, kérjük, jelezze ezt személyesen az értesítőn megjelölt postahivatalban. Ha az átutalás kétszer visszajön az Ön címéről, azért mert nem vette át a támogatást, és ezt Ön nem tudja kimenteni (pl.: betegség miatt kórházban volt), a Hivatal megszünteti a támogatást.
EGYSZERI KIKÖLTÖZÉSI SEGÉLY
Mi a célja a segélynek?
Ezzel a segéllyel a Hivatal a közösségi szállásról magánszállásra költöző befogadott személyeket kívánja támogatni.
Hogyan igényeljem?
Írásbeli kérelmet kell előterjeszteni, amelyet a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal lakóhelyéhez legközelebbi regionális igazgatóságának ügyfélszolgálati irodáján, vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályához lehet benyújtani. A kérelem benyújtásakor igazolni kell az ügyfél személyazonosságát és bejelentett szálláshelyét, amelyet a tartózkodási engedély bemutatásával tehet meg. Csatolni kell kérelméhez a család valamennyi tagjára vonatkozó vagyon- és jövedelemnyilatkozatot. A 18. év alatti gyermekek esetében a szülő, vagy más törvényes képviselő kérheti a segélyt. A kérelem elbírálásáról a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztálya a kérelem benyújtását követő 30 napon belül dönt.
Meddig kérhetem a segélyt?
Ha Ön a tartózkodási engedélye első alkalommal történő kiállítását követő egy éven belül a közösségi szállásról magánszállásra költözik ki, akkor kérheti a segélyt.
Mit vesz figyelembe a Hivatal a döntésnél?
Szociális rászorultság esetén adható a támogatás, amely a család vagyoni és jövedelmi helyzetétől függ.
Mennyi a segély összege?
A segély összege felnőtt személy részére az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-a, 18. életévét be nem töltött kiskorú részére 120 %-a, azonban egy család esetében nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének hatszorosát.
A segély összege 2006-ban:
felnőttek: 51.600 Forint/fő 18 év alatti gyermekek: 30.960 Forint/fő egy családnál maximum: 154.800 Forint.
Milyen formában kapom kézhez a segélyt?
A Hivatal postai úton utalja át Önnek.
EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS KÖLTSÉGEINEK MEGTÉRÍTÉSE
Milyen vizsgálataimat téríti a Hivatal?
Ha Ön nem dolgozik, nem áll társadalombiztosítási jogviszonyban, s ebből adódóan TB kártyája sincs, akkor a 170/2001. (IX. 26.) Kormányrendelet 86. §-a alapján, a 78. §-ban felsorolt egészségügyi szolgáltatásokat jogosult térítésmentesen igénybe venni.
Ilyen vizsgálatok, gyógyszerek például: egészségügyi alapellátásba tartozó vizsgálatok; - sürgős szükség esetén igénybe vett fekvőbeteg kórházi ellátás; - 90%-os vagy 100 %-os társadalombiztosítási támogatottságú gyógyszerek; - terhesgondozás és szülészeti ellátás.
Mit jelent a térítésmentesség?
Önnek nem kell az adott háziorvosnál, vagy kórházban fizetnie az ellátásért, hanem azt az egészségügyi intézmény közvetlenül leszámlázza a Hivatalunk felé. Ön minden esetben mutassa be a tartózkodási engedélyét, és hivatkozzon a fent említett jogszabályra. Ha ennek ellenére az egészségügyi szolgáltató nem hajlandó Önt ellátni, akkor kérje meg őket, hogy további információért hívják fel a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályát (061 463 48 73).
Melyik háziorvoshoz fordulhatok, ha beteg vagyok?
Ahhoz a háziorvoshoz fordulhat, amelyik az Ön lakóhelyén területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik. Amennyiben nem tudja, ki az a személy, a lakóhelyéhez legközelebbi orvosi rendelőben felvilágosítást adnak erről Önnek.
BEISKOLÁZÁSI TÁMOGATÁS
Mikor kérelmezhetem ezt a támogatást?
Ha a befogadott jogállású gyermek általános iskolába jár (1-8. osztály). A támogatást a szülő, vagy más törvényes képviselő kérheti.
Hányszor kaphat a gyermekem ilyen támogatást?
Egy iskolai tanévben csak egyszer, közvetlenül a beiratkozást követően.
Mekkora összegű a támogatás?
A támogatás összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 50 %-a. 2006-ban 12.900 Ft gyermekenként.
Kinél és hogyan igényeljem?
A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal lakóhelyéhez legközelebbi regionális igazgatóságának ügyfélszolgálati irodáján igényelhető, vagy a Hivatal Menekültellátási és Integrációs Osztályánál nyújtható be a kérelem. Csatolni kell kérelméhez a gyermek iskolája által kiadott iskolalátogatási igazolást, valamint a család valamennyi tagjára vonatkozó vagyon- és jövedelemnyilatkozatot. A támogatást a Hivatal postai úton utalja át.
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság által az Európai Unió Belügyi Alapok társfinanszírozásával megvalósított projektekről bővebben itt olvashat.
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a 2005. november 1-jét követően indult eljárásokban hatósági döntéseit a jogszabályban meghatározott esetekben hirdetményi úton honlapján is közzéteszi. Amennyiben a lenti keresőbe beírt adatokkal nincs találat, kérem, kattintson a HIRDETMENY linkre és ismételje meg a keresést a megjelenő felületen.
Tisztelt Ügyfelünk!
Tájékoztatjuk, hogy 2024. október 01-től az időpontfoglaló rendszer az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság megújult honlapján lesz elérhető. A jelenlegi honlapon az időpontfoglalás 2024. szeptember 30-ig lehetséges. Felhívjuk a figyelmet, hogy 2021. június 14-től időpont foglalása nélkül is van lehetőség személyesen megjelenni ügyfélszolgálati irodáinkon. Megértésüket és türelmüket köszönjük!
Dear Clients,
Please be informed that from 1 October 2024, the appointment booking system will be available on the renewed website of the National Directorate-General for Aliens Policing. Appointments can be booked on the current website until 30 September 2024. Please note that from 14 June 2021, it is possible to visit our client service offices in person without making an appointment. Thank you for your understanding and patience.